14 січня, 2025

Жанрово-тематичні різновиди сучасної прози для дітей _ випуск 3

     Зараз працюю над перекладом  «My Books Summer», яким зі мною поділилася Тамара Анатолїівна Калмикова. Вона скопіювала його у своїх американських онуків. На останній доступній мені сторінці йде мова про жанри книги і дітям пропонується спробувати віднести прочитану книгу до однієї, або кількох  категорій.

Розцінила це як чарівний «пендель» (вибачте за таку лексику), що час повертатися до теми «Жанрово-тематичні різновиди дитячої літератури».  Це ж одна із моїх улюблених тем!

6 лютого 2024 року я вперше написала про неї. Мені б тоді поставити крапку.

Але ніт. 

Тема «Жанрово-тематичне різноманіття української дитячої літератури та підходи до її класифікації» відпускати мене не хотіла.

16 травня 2024 року я запропонувала порівняти підхід українських дослідників та іноземних. І це було свідчення про чергову хвилю мого занурення.

Взагалі-то їх було кілька.

Перша хвиля: Пошук в Інтернеті, звернення до українського теоретико-літературознавчого дослідництва. Я вирахувала імена науковців і продовжую пошук та знайомство з їхніми працями.

Друга хвиля: Звернення до таблиць УДК.

Третя хвиля: Огляд та порівняння фільтрів книжкових інтернет-крамниць 

Четверта хвиля: Знайомство з іноземним досвідом.

Як бачите, моє занурення котиться хвилями, росте кількість вивчених матеріалів. 

І ось тепер, коли пройшов рік, питаю себе: «Нащо це роблю? Яке дослідження я проводжу? А саме головне: яка мета мого дослідження? Воно згодиться мені як бібліотекарю?» Адже так і не відшукала простої та чіткої схеми розподілу. І вже виникає питання, чи взагалі це можливо? 

По перше, мені цікаво.

По друге, вивчаю український книжковий простір – і художній, і теоретико-літературознавчий. 

По третє, вважаю це дослідження своєрідним підвищенням своєї професійної кваліфікації. Я ж бібліотекар, врешті решт.

В четверте, якщо не вдалося відшукати чіткої і простої схеми жанрово-тематичної класифікацї дитячої літератури, можливо, вдасться її створити самостійно? Зараз працюю над створенням Тематичного каталогу дитячої літератури (Її у нас не так багато, вона вмістилася  на семи полицях, дробити на тематичні розділи необхідності немає. А от каталог створити - можна і треба. Це ж однозначно полегшить мені роботу, коли нове покоління АІСТят прийде по книжки про динозаврів чи принцес)

Думаю, що цих причин досить, аби продовжувати свої дослідження.  

Суттєвих результатів мого дослідження ніби-то й нема. Поки що  ділитися нічим. Але робота триває, і далі обов’язково буде. До зустрічі.

Немає коментарів:

Дописати коментар