В наш час говорити на цю тему складно та непросто. Мені дуже
згодилися матеріали, що увійшли до збірника Валентини Мержиєвської #MemoryCraft.
Вона дуже грамотно назвала всі підводні камені і запропонувала напрямок розмові, яку необхідно вести в цей день.
Але мені не давала спокою думка, чому Валентина використала множину, не "день", а "дні". Відповідь шукала самостійно, і Вікіпедія мені допомогла.
Люди, що виросли в СРСР, вшановували 9 Травня як день перемоги над фашизмом. Незалежна Україна продовжувала цю традицію. Але ми не могли не бачити, як поступово, рік за роком День вшанування пам'яті загиблим у війні 1941-1945 років перетворися на день побєдобєсія. До цього доєднуватися не хотів ніхто. Цілком логічним (на мою думку) стало рішення скасувати День Перемоги як офіційне свято.
Натомість в 2015 році було прийнято рішення з 2016 року відзначати 9 травня державне свято - День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.
Законом Верховної Ради від 29 травня 2023 року воно було скасоване взагалі і встановлено, що Україна 8 травня буде відзначати День пам'яті та примирення (пам'яті жертв Другої світової війни та примирення між країнами -учасниками Другої світової війни).
Читачі все ще не отримали відповідь на запитання, чому Валентина Мержиєвська назвала матеріали "Дні пам'яті та примирення".
Генеральна Асамблея ООН від 22 листопада 2004 року до 60-ї річниці закінчення Другої світової війни в Європі прийняла рішення проголосити 8 та 9 травня Днями пам'яті та примирення як присвячені пам'яті жертв цієї війни. Напевне, кожна країна (це стосується і всіх країн, що колись входили до Радянського Союзу) обирає день, керуючись своїми традиціями.
Насправді це дуже корисно, спробувати розібратися в цих тонкощах. Ми в прискореному темпі спостерігаємо, як поступово рвуться нитки та троси, якими зв'язані дві країни: Україна та її агресор. І переконуємось, які ми різні, і які різні у нас шляхи.
Я не можу не думати про те, що пройдуть роки, десятиліття, а то й сотні років. І наші далекі співвітчизники будуть думати, яким має бути день примирення з сьогоднішніми ворогами, і чи буде він взагалі. Нам зараз легше. Ми знаємо, хто наш ворог і як з ним поводитися.
Немає коментарів:
Дописати коментар